Клостридії – бактерії, які зустрічаються в грунті і на забрудненому рослинному матеріалі. У сільськогосподарських підприємствах вони потрапляють також в молоко разом з домішками. У молочній промисловості вони ускладнюють виробництво сиру, т.к. метаболічні гази бактерій призводять до нанесення шкоди аромату і смаку сиру.

Clostridium_difficile_01

Останні наукові дослідження посилаються також на можливе утворення токсину бактеріями. Під загрозою знаходяться корови, з’їли контаміновані клостридиями корм. На жаль, такий силос часто зустрічається на практиці, йдеться про неправильно збродженому і містить масляну кислоту силосі з трави. Неправильне бродіння, крім усього іншого, виникає тоді, коли силосуется надто волога трава з низьким вмістом цукру. Забруднення землею і відумерлою рослинним матеріалом додатково підвищує небезпеку неправильного бродіння, тому що це збільшує внесення клостридій в зелену масу.

Грамотна організація виробничих процесів на молочних фермах може перервати цикл розмноження клостридій і знизити забруднення надовго.

Де лежать причини високого вмісту клостридій в силосі?

Причини високої обсіменіння клостридиями численні. Життєвий цикл клостридій на виробництві починається з бактерій або їх спор в землі. При занадто низькому зрізі трави легко відбувається потрапляння землі в силос. Особливо у вологу погоду і при низькому вмісті сухої маси в траві клостридії знаходяться в більш виграшному положенні, ніж молочнокислі бактерії, і це веде до утворення небажаної масляної кислоти. У травному тракті корови маслянокислі бактерії (клостридії) виділяють продукти обміну речовин, до яких можуть відноситися також токсичні речовини. Під загрозою особливо знаходяться сприйнятливі високопродуктивні корови, в раціоні яких міститься велика частка трав’яного і кукурудзяного силосу. На це вказують результати останніх досліджень. Втім, горезвісний збудник ботулізму також належить до сімейства клостридій.

Клостридії у вигляді спор проходять травний тракт корів і разом з екскрементами потрапляють знову в поле. Виробничий цикл інфекції завершується. У доїльному верстаті достатньо лише малої кількості бруду, що потрапила на вим’я, щоб контамінувати молоко. Надалі це може привести до вищеназваних проблем при переробці молока.

Коли життєвий шлях клостридій проходить головним чином через трав’яний сінаж в організм корови, заходи щодо поліпшення гігієни корму вселяють надію. Перш за все, необхідно забезпечити пасовища поживними речовинами відповідно потребам. Екстенсивні склади, наприклад, в більшості випадків бідні нітратами, що веде до проблем при силосуванні. З нітратів під час бродіння утворюються нітрити, які гальмують розвиток клостридій та їх спор. Тому бідні нітратом склади, наприклад, з екстенсивних площ, схильні неправильного бродінню, ніж з досить забезпечених поживними речовинами площ. Можна поставити під сумнів, чи підходять такі площі для виробництва високоякісного трав’яного сінажу взагалі.

При скошуванні трави, безумовно, необхідно уникати дуже короткого «збривайте» укосу. Також згідно вищої концентрації енергії рекомендують висоту укосу 7 – 8 см. Необхідно відрегулювати неправильно налаштовану збиральну техніку, щоб скоротити внесення землі і відмерлих рослинних залишків. Буксирування пасовищ для вирівнювання кротячих нір повинна проводитися навесні.

Сильний ефект проти клостридій:

Проте, силос швидко окислюється, втрати при бродінні низькі. Так відбувається активне регулювання перебігу процесу бродіння.

Чисті молочнокислі бактерії не в змозі досягти цього, тому що хоча вони і збагачують зелену масу високопродуктивними культурами, життєві умови залишаються переважними для маслянокислих бактерій. У більшості випадків вони домагаються свого, незважаючи на внесення молочнокислих бактерій. Молочнокислі бактерії не можуть активно управляти ризиком неправильного бродіння. Додаткове збагачення меласою з цієї точки зору майже безглуздо, тому що меласою також харчуються і шкідники бродіння.

За допомогою цих високопродуктивних продуктів фермер володіє можливістю для переривання циклу клостридій.

Чутливі поголів’я тварин з високою продуктивністю повинні бути захищені від клостридій. Існує багато чинників виробництва якісного силосу, які можуть скоротити інтенсивність впливу клостридій на виробництво. Хоча багато процеси ще не з’ясовані, але вимальовується така картина, що негативні дії високої обсіменіння клостридиями на здоров’я тварин більш значущі, ніж це раніше сприймалося. І сьогодні у Вас є можливість, щось проти цього зробити.